Měřicí princip
Princip měření senzoru elektromagnetického průtokoměru je založen na Faradayově zákonu elektromagnetické indukce. V těle snímače je integrovaná cívka, která vytváří magnetické pole (B) kolmé ke směru proudění kapaliny. Nosiče náboje vodivé kapaliny (Q) jsou odkloněny, když procházejí magnetickým polem a vytváří tak elektrické napětí (U). Napětí je úměrné průměrné rychlosti proudění a je měřeno pomocí dvou elektrod. To znamená, že čím vyšší je rychlost proudění, tím vyšší je indukované napětí. Integrovaná elektronika provede na základě známé jmenovité šířky potrubí přepočet napětí na hodnotu objemového průtoku.
Konstrukce
Elektromagnetické průtokoměry se zpravidla skládají z převodníku (1) s volitelným displejem (2) a samotného snímače (3). Snímač je přímo instalován v procesu, tj. v potrubí a měří indukované napětí, které je vytvářeno vodivým médiem při průchodu magnetickým polem. Snímače se vyrýbějí v mnoha variantách pro různé rozměry potrubí a aplikace.
Volba materiálu povlakování a materiálu elektrod
Elektromagnetické průtokoměry používají různé materiály pro části, které jsou v přímém styku s měřeným médiem. Volit lze materiál povlakování smáčených částí a materiál, z kterého jsou vyrobené elektrody. Materiály je nutné volit s ohledem na konkrétní aplikaci a odolnost vůči měřeným médiím. V níže uvedené tabulce naleznete doporučení jednotlivých materiálů pro konkrétní měřená média.
Výběr rozměrového provedení
Nominální vnitřní průměr průtokoměru je obecně určen vnitřním průměrem stávajícího potrubí. Každé rozměrové provedení umožňuje měřit průtok v pouze definovaném rozsahu. Pomocí níže uvedených tabulek můžete provést kontrolu, zda se při daném průměru potrubí pohybuje měřicí rozsah průtokoměru v požadovaném rozpětí. Průtokoměry firmy Baumer se vyrábějí v rozměrových provedeních DN 3 až DN 250.